flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ЗАВОДСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ м. Дніпродзержинська



 

Історія становлення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська тісно пов'язана з історією зародження української державності.

Біля її витоків стояла Українська Центральна Рада. Наприкінці червня 1917 року у першому національному уряді — Генеральному Секретаріаті — було створене Генеральне секретарство судових справ (юстиції) на чолі з В. Садовським. Після проголошення Четвертим Універсалом Центральної Ради від 9 січня 1918 р. України "самостійною… суверенною державою Українського народу", Генсекретарство судових справ перейменовано в новому уряді — Раді Народних Міністрів — на Міністерство судових справ, яке очолив С. Шелухін.

Територія, на якій сьогодні розташований місто Дніпродзержинськ, належить до п`яти ділянок Україні, заселених людиною в епоху палеоліту (100-40 тисячоліття до н. Е..). У період Київської Русі по території майбутнього Дніпродзержинська проходили важливі торговельні шляхи з варяг у греки. Важливу роль в утворенні міста зіграло українське козацтво: за переказами, села Романково і Кам`янське, на місці яких розташований Дніпродзержинськ, засновані запорізькими козаками. Перша письмова згадка про село Кам`янському датована 1750 роком. У період Нової Січі (1734-1775) Кам`янське входило до складу Кодацької паланки Війська Запорізького.

Будівництво (1887-1889) польськими, бельгійськими та французькими акціонерами Дніпровського металургійного заводу на землях села Кам`янського, викуплених у сільського товариства, призвело до швидкого зростання села. Наприкінці XIX - початку XX століття виросли поселення для службовців і робітників заводу - Верхня і Нижня колонії. У 1896 році в селі налічувалося 18 тисяч жителів, а в 1913 році - 40407. З червня 1917 року рішенням Тимчасового уряду селу Каменському привласнюється статус міста.

Заводський райсуд знаходиться на території колишньої Верхньої колонії Заводського селища, яке сформувалося на межі XIX - XX ст. при Дніпровському заводі Південно-Російського металургійного Товариства.

У Верхній колонії мешкали представники адміністрації та службовці заводу. Будинок № 5 по нинішній вул. Губи, де, з 1980-х pp. знаходиться Заводський районний суд м.Дніпродзержинська, був зведений у 1895 р. на кошти заводу як житловий для нежонатих службовців. В народі отримав назву «дом холостяков».

В кінці XIX - на поч. XX ст. вулиці Верхньої колонії назв не мали. Вулиця, на якій знаходиться Заводський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області, названа в радянський час на честь Олексія Кузьмовича Губи, революціонера, начальника міліції та заступника начальника Надзвичайної комісії (ЧК) Кам'янського в 1920 - 1921 pp. У грудні 1966 р. на будинку № 7 було встановлено меморіальну дошку.

15 липня 1918 р. Міністерство судових справ перейменовано на Міністерство юстиції. Під його керівництвом діяли 3 судові палати, 19 окружних судів та 112 міських та повітових з'їздів мирових суддів.

Головними завданнями тогочасного Міністерства юстиції були: здійснення управління судовими органами та пенітенціарною системою, вдосконалення судочинства в умовах перехідного етапу української державності, кодифікація законодавства, підготовка проектів кримінальних, кримінально-процесуальних кодексів та інших нормативних актів.

Радянський період розвитку органів юстиції почався з 28 листопада 1918 р., коли в Харкові було утворено Відділ юстиції при тимчасовому Робітничо-Селянському уряді України, в січні 1919 р. – Комітет юстиції при Всеукраїнському революційному комітеті, а в січні 1920 р. – Народний комісаріат юстиції УРСР.

До Лютневої революції 1917 р. судові органи в с. Кам'янському, згідно випису з журналу Катеринославського губернського у земських і міських справах Присутствія від 1.11.1913р. та Списку домовласників с. Кам'янського і службовців заводу Дніпровського Металургійного Товариства 1910 р. були представлені Камерою міського судді с. Кам'янського у складі судді, колезького секретаря В. О. Вуіча та приватного повіренного Дніпровського заводу Л. В. Якобсона і камерою судового слідчого 4-ї ділянки Катеринославського повіту в особі судового слідчого, титулярного радника В. П. Александрова. Нотаріальну контору представляли: нотаріус, губернський секретар М. В. Крюков (мешкав по пр. Гімназичному, 2 - нині пр. Пеліна) та письмововодитель Т. Г. Бариш.

Кам'янська поліцейська частина розташовувалася по Гімназичному пр., буд. 1 (нині на його місці Заводський райвиконком). Вірогідно, судові органи знаходилися теж по Гімназичному проспекту.

В період 1917 - 1920 pp. урядом Української Народної Республіки та Радою Народних Комісарів в Росії та Україні приймалися рішення та декрети щодо формування нових судових органів. На практиці ж, в умовах боротьби за владу, судові функції прийняли на себе військові судді, ревтрибунали, що керувалися не буквою закону, а політичними уподобаннями, «революційним сумлінням». Після встановлення радянської влади у 20 - 30-ті pp., судді діяли як органи диктатури більшовицької партії, зокрема у формі «трійок» з представників парторганізацій, Надзвичайної Комісії (ЧК), пізніше ДНУ (НКВС).

В 1918 p., згідно Бюлетеня Кам'янської Ради робітничих і селянських депутатів (№20, 20.02.1918р), у складі виконкому Ради діяв судовий відділ, до якого входили Циферов, Нечай-Хобта, Литвин, Добржинський. Замість колишніх мирових суддів відділ виділяв суддів з місцевих жителів. Юридичну, освіту надавали на прискорених спеціальних курсах. Поширився інститут громадських обвинувачів. Практикувалися громадські суди, часто політичного характеру.

У 30-ті pp. діяв єдиний Нарсуд в м. Кам'янському (система народних судів організована була згідно Конституції СРСР 1936 p.).

1 лютого 1936 р. Кам`янське був перейменований в м. Дніпродзержинськ. У 1938 році до його складу увійшли села Романково і Тритузне. У роки індустріалізації (30-40 рр. XX ст.) В Дніпродзержинську були побудовані вагонобудівний, коксохімічний, котельно-зварювальний, азотно-мінеральний, цементний і бетонний заводи, швейна фабрика та ряд інших підприємств.

Перед Великою Вітчизняною війною в місті нараховувалось 148 тис. жителів.

Велика Вітчизняна війна стала важким випробуванням для міста. Близько 18 тисяч дніпродзержинців воювали на фронтах. Близько 11 тисяч полягло на полі бою. У роки німецької окупації міста, яка тривала 26 місяців, фашистами було розстріляно 1069 дніпродзержинців, 2999 осіб були вивезені на примусові роботи до Німеччини. 25 жовтня 1943 місто було звільнене радянськими військами і вже на 26-й день після цього була проведена перша плавка на Дніпровському металургійному комбінаті. Повне відновлення міста було завершено в 1950 році.

9 жовтня 1945 місто розділене на 3 райони. Спочатку Заводський район називався Сталінським. Поділ міста на райони був скасований 11 серпня 1948 року і поновлений 3 березня 1952 року. Постановою ЦК КПРС від 20 листопада 1961 р. Сталинський район був перейменований у Заводський. 22 лютого 1982 р. Заводський район перейменовано у Брежневський, 30 грудня 1988 р. відновлено назву - Заводський район. Перейменування відповідно торкнулися і районних судів.

Проголошення в 1991 році незалежності України, а відтак - розбудова демократичної правової держави, впровадження політичної, економічної та правової реформ обумовили необхідність кардинальних змін у діяльності Міністерства юстиції.

Затверджені Постановами Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1991 року та 3 жовтня 1992 року Положення про Міністерство юстиції призвело до значного розширення його повноважень, покладення на нього нових функцій, що в свою чергу, призвело до суттєвих перетворень у центральному апараті. З цього часу Мін'юст організовує забезпечення діяльності обласних, Київського міського, районних (міських) народних судів, узагальнює організаційне забезпечення діяльності цих судів і подає їм рекомендації щодо змін у сітці судів та їх штату, організовує забезпечення виконання рішень, ухвал і постанов судів, керує роботою з кадрами судів, підвідомчих установ і організацій, проводить добір кадрів в установленому порядку разом із Верховним судом України, представляє до обрання суддів, заохочує працівників судів, підвідомчих установ і організацій. Відповідно до умов того часу на Міністерство покладалася розробка проектів нормативних актів та рішень Уряду України та підготовка пропозицій щодо їх кодифікації, забезпечення подання правової допомоги населенню, підприємствам, установам і організаціям, координація діяльності державних органів, взаємодія з громадськими організаціями у правовиховній роботі, забезпечення методичного керівництва організацією юридичного всеобучу виконкомами місцевих Рад народних депутатів міністерствами та відомствами України.

 До 1987  року головою районного суду пропрацював Кравченко  Сергій Ілларіонович    .

За період з 22.06.1987 року по  серпень 2000 року головував у суді Литвиненко Федір Кузьмич.

 29 серпня 2002 року відповідно до  Указу Президента України  № 780/2002 в Україні створена Державна судова адміністрація України, як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом для  створення належних умов діяльності судів.

 Заводський районний суд з 2002 року і по даний час підпорядковується ТУ ДСА в Дніпропетровській області.

 14.08.2000 року рішенням Ради суддів України № 20 Ізотова Віктора Максимовича призначено головою Заводського районного суду Дніпропетровської області.

         Правосуддя Заводським районним судом здійснюється на засадах рівності всіх учасників  судового  процесу  перед  законом і судом незалежно від  раси,  кольору шкіри,  політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак. 

         Суд,  здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує  кожному  право  на справедливий суд та повагу до інших  прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України,  а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.  Розгляд   справ   у   судах  відбувається  відкрито,  крім випадків,  установлених процесуальним законом.